تازه‌های نشر دانشگاه آزاد اسلامی؛ کتاب «مکان و لامکان» در ۸ فصل به بازار نشر رسید/ بررسی هویت فردی و معماری

۲۵ آبان ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۸ کد : ۱۵۵۳ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۵۱۹
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد هشتگرد و مؤلف کتاب «مکان و لامکان» عنوان کرد: هویت واژه‌ای است که دارای ابعاد مختلف بوده و بحث درباره‌ آن بسیار گسترده است، این موضوع در معماری ارتباط زیادی با انسان دارد.
تازه‌های نشر دانشگاه آزاد اسلامی؛ کتاب «مکان و لامکان» در ۸ فصل به بازار نشر رسید/ بررسی هویت فردی و معماری

محمد بهزادپور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در هشتگرد با اشاره به چاپ و انتشار کتاب «مکان و لامکان» اظهار کرد: هویت واژه‌ای است که دارای ابعاد مختلف بوده و بحث درباره‌ آن بسیار گسترده است. این موضوع در معماری ارتباط زیادی با انسان دارد. در این اثر هویت از دو جنبه هویت فردی و هویت معماری مورد بررسی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: سؤالی که مطرح می‌شود اینکه هویت در معماری چگونه به وجود می‌‌آید و یک بنا با وجود چه شاخصه‌هایی هویت‌مدار می‌‌شود؟

استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد هشتگرد عنوان کرد: هویت با فضا و کالبد که در معماری و شهرسازی توسط سازندگان اجرا می‌شود به وجود می‌آید که بر هویت انسان نیز مؤثر است؛ چراکه با قرارگرفتن فرد در فضا و محیط، فعالیت و ارتباطی در آن اتفاق می‌افتد که منجر به خاطره‌سازی و در نهایت این موارد موجب ایجاد هویت می‌‌شود.

بهزادپور بیان کرد: نتایج بررسی‌ها ما را به سمت شناخت کامل از مکان، عوامل مؤثر بر شکل‌گیری مکان، تغییر و تحولات مکان از گذشته تا به امروز و مقایسه تطبیقی بین تأثیر مکان دیروز و امروز بر انسان سوق می‌دهد.

وی عنوان کرد: این روش ما را در راستای طراحی بهتر به‌ویژه در حوزه مسکن کمک می‌کند. مباحث موجود در کتاب «مکان و لامکان» شامل هشت فصل (فصل اول: مکان، فصل دوم: هویت مکان، فصل سوم: حس مکان، فصل چهارم: روح مکان، فصل پنجم: تعلق مکان، فصل ششم: دلبستگی مکان، فصل هفتم: وابستگی مکان و فصل هشتم: لامکان) است.

استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد هشتگرد متذکر شد: مخاطبان این کتاب (معماران، شهرسازان، طراحان شهری، معماران داخلی، دانشجویان معماری و رشته‌های مرتبط با آن) هستند.

کلید واژه ها: روابط عمومی استادیار دانشگاه هشتگرد دکتر محمد بهزادپور


( ۱ )